Menu EAPR 2017

Committees

Organising Committee

  • Michel MARTIN, ARVALIS-Institut du végétal, Estrées Mons (France)
  • Didier ANDRIVON, INRA, Le-Rheu (France)
  • Jean-Paul BORDES, ARVALIS-Institut du végétal, Paris (France)
  • André BORDERON, ARVALIS-Institut du végétal, Paris (France)
  • Catherine CHATOT, Germicopa, Quimper (France)
  • Jean-Eric CHAUVIN, INRA, Ploudaniel (France)
  • Serge DUVAUCHELLE, EURL Duvauchelle, Loos-en Gohelle (France
  • Xavier GAUTIER, ARVALIS-Institut du végétal, Montardon (France)
  • Jean-Michel GRAVOUEILLE, ARVALIS-Institut du végétal, Boigneville (France)
  • Julien JOUBERT, ARVALIS-Institut du végétal, Baziège (France)
  • Yves LE HINGRAT, FN3PT, Le Rheu (France)
  • Bénédicte RATEL, GNIS, Paris (France)
  • Martin MASCRE, UNPT, Paris (France)
  • Bertrand OUILLON  GIPT Paris (France)
  • Bernard QUERE, FN3PT, Paris (France) 
  • Florence ROSSILLION, CNIPT, Paris (France)
  • Michel STRAEBLER, GNIS, Paris (France)

Scientific Committee

Scientific Committee Chair 

Michel MARTIN
ARVALIS - Institut du végétal

Email: m.martin@arvalisinstitutduvegetal.fr

 

Scientific Committee Members

 

Didier ANDRIVON (France)         Jean-Pierre GOFFART (Belgium) 
Frédérique AUROUSSEAU (France)         Jean-Michel GRAVOUEILLE (France)
Arnaud BARBARY (France)        Cyril HANNON (France) 
Eric BONNEL (France)        Glyn HARPER (UK)
Karima BOUCHEK (France)        Valérie HELIAS (France)
Glenn BRYAN (UK)        Tjaart HOFMAN (NL)
Mehmet Emin CALISKAN (Turkey)        Marcelo HUARTE (Argentina) 
Pierre CHAGVARDIEFF (France)        Marie Claire KERLAN (France)
Catherine CHATOT (France)        Yves LE HINGRAT (France)
Jean-Eric CHAUVIN (France)        Bernard JOUAN (France)
Laura CHAUVIN (France)        Anne Claire LE ROUX (France) 
Jean Pierre COHAN (France)        Sylvie MARHADOUR (France)
Roselyne CORBIERE (France)        Dan MILBOURNE (Irlande)
Adrian CUNNINGTON (UK)        Josselin MONTARRY (France)
Klaus DEHMER (Germany)        Nora OLSEN (USA)
Kürt DEMEULEMEESTER (Belgium)        Hélène PREUDHOMME (France)
André DEVAUX (Perou)         Jean-Louis ROLOT (Belgium)
Serge DUVAUCHELLE (France)        Ilze SKRABULE (Latvia)
Daniel ELLISSECHE (France)        Jadwiga SLIWKA (Poland)
Florence ESNAULT (France)        Mike STOREY (UK)
Gregory FORBES (France)        Paul STRUIK (NL)
Sylvain FOURNET (France)        Leah TSROR (Israel)
Adrian FOX (UK)        Florence VAL (France)
Philippe GATE (France)        Jari VALKONEN (Finland)
Denis GAUCHER (France)        Herman J. VAN ECK (NL)
Tatjana GAVRILENKO (Russia)         Bruno VANDERHOFSTADT (Belgium)
Sophie GENDRE (France)        Richard VISSER (NL)
Laurent GLAIS (France)      
Borghild GLORVIGEN (Norway)      
Virginie GOBERT-DEVEAUX (France)